Cat7- och Cat8-kablar: vad de är och vem som behöver dem
Cat7 är endast ISO med GG45- eller TERA-kontakter; Cat8 är en 30 m datacenterkabel. Lär dig vad varje standard säger och vad du bör köpa för hem eller kontor.
Cat7 och Cat8 är de två högst numrerade partvinnade Ethernet-kategorierna, och båda är vitt missförstådda. Cat7 är en ISO/IEC-kategori som inte ingår i TIA-568-systemet som används i Nordamerika, och dess standardkontakter är inte RJ45. Cat8 är en TIA-kategori byggd för ett specifikt jobb: 25GBASE-T- och 40GBASE-T-länkar mellan switch och server i datacenter, på en kanal på upp till 30 m (98 ft) med två kontakter. För ett hem eller ett litet kontor är ingen av dem vanligtvis rätt köp. En Cat6- eller Cat6a-kabel gör allt ett hem- eller kontorsnätverk behöver, och den gör det med standard RJ45-kontakter och en 100 m (328 ft) kanal.
Vad Cat7 faktiskt är
Cat7 definieras i ISO/IEC 11801 som Class F. Den är klassad till 600 MHz, och varje par är individuellt skärmat, vilket ger en S/FTP-konstruktion: en övergripande fläta plus folie runt varje par. Det är skärmningen som möjliggör den högre frekvensklassningen.
Haken är kontakten. Standardens egna kontakter för Cat7 är GG45 och TERA, varav ingen är en RJ45-kontakt. En patchkabel som säljs som “Cat7” med RJ45-kontakter i ändarna är inte en standard Cat7-kanal. Den presterar som RJ45-anslutningen tillåter, vilket är samma begränsning som alla andra RJ45-kablar har. Kabeln kan vara välgjord, men kategorietiketten beskriver inte en standardenlig länk från ände till ände.
Cat7A (Class FA) går längre, klassad till 1000 MHz. Den är också en ISO-only-kategori, och den har samma kontaktproblem.
Är Cat7 värt det?
För de flesta installationer, nej. Den extra skärmningen hjälper bara om hela kanalen är skärmad och jordad: skärmade uttag, skärmade kontakter, skärmade patchpaneler och jordning genom utrustningen. En skärm som är bruten eller inte jordad ger ingen fördel och kan plocka upp störningar. I ett hem eller vanligt kontor, där kabeldragningarna är korta och miljön inte är elektriskt fientlig, har skärmningen inget att göra. Pengarna är bättre spenderade på solid koppar Cat6 eller Cat6a och på att göra termineringarna ordentligt.
Vad Cat8 faktiskt är
Cat8 är en TIA-kategori, definierad i TIA-568.2-D. Den är klassad till 2000 MHz och stöder 25GBASE-T (25 Gbps) och 40GBASE-T (40 Gbps) på en kanal på upp till 30 m (98 ft) med två kontakter. Den korta kanalen är poängen: Cat8 är avsedd för länkar mellan switch och server i datacenter, där utrustningen är nära varandra och hastigheten är hög.
Det finns två varianter. Cat8.1 använder RJ45-kontakter. Cat8.2 använder icke-RJ45-kontakter. Båda är begränsade till samma 30 m kanal.
Cat8 för hemmet
Cat8 för ett hemmanätverk är nästan alltid fel val. En hemdragning är vanligtvis mycket längre än 30 m, och hastigheterna ett hemmanätverk använder är långt under 25 Gbps. 30 m-gränsen gäller kanalen, inte bara kabeln i väggen, så patchkablar räknas mot den. En Cat8-kabel dragen till ett avlägset rum kommer inte att leverera 25GBASE-T eller 40GBASE-T, och för 1 Gbps eller 10 Gbps erbjuder den inget över Cat6a. Den styva, tungt skärmade konstruktionen är också svårare att terminera och att dra runt tighta böjar.
Cat7 vs Cat8 vs Cat6a: siffrorna
| Kategori | Standard | Klassad frekvens | 10GBASE-T-räckvidd | Högre hastigheter | Kontakter |
|---|---|---|---|---|---|
| Cat6 | TIA-568 | 250 MHz | 55 m (180 ft), så lite som 37 m (121 ft) buntad | — | RJ45 |
| Cat6a | TIA-568 | 500 MHz | 100 m (328 ft) | — | RJ45 |
| Cat7 | ISO/IEC Class F | 600 MHz | 100 m (328 ft) som kanal | — | GG45, TERA (standard); RJ45-kablar är inte standard Cat7 |
| Cat7A | ISO/IEC Class FA | 1000 MHz | 100 m (328 ft) som kanal | — | GG45, TERA |
| Cat8 | TIA-568.2-D | 2000 MHz | — | 25GBASE-T och 40GBASE-T upp till 30 m (98 ft), två kontakter | Cat8.1 RJ45; Cat8.2 icke-RJ45 |
Cat6a är det praktiska taket för en byggnadsomfattande kopparinstallation. Den klarar 10 Gbps upp till hela 100 m (328 ft) kanal, använder vanliga RJ45-kontakter och finns i solid koppar för horisontella dragningar. För en jämförelse av kategorierna under den, se Ethernet-kabelkategorier förklarade: Cat5e till Cat8.
100 m-kanalen och varför den spelar roll
100 m (328 ft)-gränsen är inte en kabelegenskap; det är en kanalegenskap. Kanalen består av upp till 90 m (295 ft) permanent länk (den horisontella kabeln i väggen) plus upp till 10 m (33 ft) patch- och utrustningskablar. Gränsen gäller varje hastighet från 10 Mbps till 10 Gbps på matchande kategori, och den sätts av signalförlust och timing.
Cat8 ändrar den aritmetiken. Dess 30 m (98 ft) kanal inkluderar patchkablarna, så en Cat8-dragning i en byggnad är kort av design. Om en dragning behöver korsa ett våningsplan eller nå husets bortre ände, är Cat8 inte kabeln för det.
Vad du bör köpa istället
För ett hem eller litet kontor är valet mellan Cat5e, Cat6 och Cat6a. Cat5e klarar 1000BASE-T (1 Gbps) upp till 100 m och 2.5GBASE-T (2,5 Gbps) upp till 100 m enligt IEEE 802.3bz. Cat6 klarar 1 Gbps upp till 100 m och 10GBASE-T upp till 55 m (180 ft), och så lite som 37 m (121 ft) där många kablar löper buntade tillsammans. Cat6a klarar 10 Gbps upp till hela 100 m.
Om planen är 10 Gbps till varje uttag är Cat6a det säkra valet. Om planen är 1 Gbps eller 2,5 Gbps räcker Cat5e eller Cat6. För en direkt jämförelse, se Cat5e vs Cat6 vs Cat6a: vilken ska du köpa.
Oavsett kategori spelar ledaren större roll än etiketten. Kategorikabel är solid eller strängad koppar. Kopparklädd aluminium (CCA) uppfyller inte TIA-kategoristandarder: högre resistans, spröd vid böjning, mer värme under PoE. För horisontella dragningar, använd solid koppar; för patchkablar som böjs, strängad koppar. Cat5e är vanligtvis 24 AWG, Cat6 23 eller 24 AWG, Cat6a 23 AWG; patchkablar 24 till 26 AWG; slimma patchkablar 28 AWG (tillåtna för patchkablar av TIA-568.2-D).
Vad som går fel
Cat7-etiketten på en RJ45-kabel. En patchkabel med RJ45-kontakter kan inte vara en standard Cat7-kanal. Kabeln kan vara skärmad och välgjord, men anslutningen är en RJ45-anslutning, och länken presterar som en sådan. Att betala extra för etiketten köper inget mätbart.
Skärmning utan jordning. Ett skärmat system behöver skärmade uttag, kontakter och patchpaneler, och jordning genom utrustningen. En skärm som är bruten eller inte jordad ger ingen fördel och kan plocka upp störningar. Detta är det vanligaste felet i installationer som använder skärmad kabel med oskärmade patchpaneler eller ojordad utrustning.
Cat8 över en lång dragning. Cat8:s 25GBASE-T- och 40GBASE-T-räckvidd är 30 m (98 ft) med två kontakter. En längre dragning kommer inte att leverera dessa hastigheter, och för 1 Gbps eller 10 Gbps erbjuder kabeln inget över Cat6a. Cat8 är en datacenterkabel, inte en kabel för hela byggnaden.
CCA-kabel. Kopparklädd aluminium uppfyller inte TIA-kategoristandarder. Den har högre resistans, är spröd vid böjning och blir varmare under PoE. Den bör aldrig användas för PoE.
Otvinmade par vid termineringen. Parupplindningen vid en terminering bör inte vara mer än 13 mm (0,5 in) för Cat5e och högre (TIA-568). Mer än så försämrar länken, särskilt vid högre frekvenser.
Böjradie och dragspänning. Installerad böjradie för 4-pars UTP är minst 4 gånger kabelns ytterdiameter. Maximal dragspänning för 4-pars kabel är 25 lbf (110 N). Skärmade kablar är styvare och mindre förlåtande för båda.
Separation från starkström. NEC kräver minst 50 mm (2 in) mellan kommunikationskabel och starkströmsledare om inte en barriär separerar dem; korsa starkströmskablar i rät vinkel. Starkströmsarbete är ett jobb för en licensierad elektriker.
Testning. En kontinuitets- eller wiremap-testare hittar avbrott, kortslutningar, korsade ledare och omvända par, men splittrade par klarar ett enkelt kontinuitetstest och behöver en testare som mäter crosstalk. Endast en certifieringstestare kan bevisa att en länk uppfyller Cat6- eller Cat6a-gränser. En TDR visar avståndet till ett fel.
Det korta svaret
Cat7 är en ISO-only-kategori med GG45- eller TERA-kontakter; en RJ45 Cat7-patchkabel är inte en standard Cat7-kanal. Cat8 är en TIA-kategori för 25GBASE-T och 40GBASE-T över en 30 m (98 ft) kanal med två kontakter, avsedd för länkar mellan switch och server i datacenter. För ett hem eller kontor är Cat6 eller Cat6a på solid koppar, terminerad enligt TIA-568, rätt val. Om dragningen är lång och hastigheten hög är svaret fiber, inte en högre numrerad kopparkategori.
Vanliga frågor
Är Cat7 värt det för ett hemmanätverk?
Vanligtvis inte. Cat7 är en ISO-only-kategori med GG45- eller TERA-kontakter, och en RJ45 Cat7-patchkabel är inte en standard Cat7-kanal. Skärmningen hjälper bara om hela kanalen är skärmad och jordad. För ett hem är Cat6 eller Cat6a på solid koppar det bättre köpet.
Kan jag använda Cat8 för en lång Ethernet-dragning?
Nej. Cat8 stöder 25GBASE-T och 40GBASE-T på en kanal på upp till 30 m (98 ft) med två kontakter. En längre dragning kommer inte att leverera dessa hastigheter, och för 1 Gbps eller 10 Gbps erbjuder den inget över Cat6a.
Vad är skillnaden mellan Cat7 och Cat6a?
Cat6a är en TIA-kategori klassad till 500 MHz och klarar 10 Gbps upp till hela 100 m (328 ft) kanal med RJ45-kontakter. Cat7 är en ISO/IEC Class F-kategori klassad till 600 MHz med individuellt skärmade par, och dess standardkontakter är GG45 och TERA, inte RJ45.
Fungerar Cat8 med RJ45-kontakter?
Cat8.1 använder RJ45-kontakter; Cat8.2 använder icke-RJ45-kontakter. Båda är begränsade till en 30 m (98 ft) kanal med två kontakter.
Vad bör jag köpa istället för Cat7 eller Cat8?
För ett hem eller litet kontor klarar Cat6a 10 Gbps upp till 100 m (328 ft) på standard RJ45-kontakter. Cat6 klarar 1 Gbps upp till 100 m och 10 Gbps upp till 55 m (180 ft). Använd solid koppar för horisontella dragningar och strängad koppar för patchkablar.
Läs nästa
Så här crimpar du en RJ45-kontakt steg för steg
Steg-för-steg RJ45-crimping: rätt kontakt för solid eller strandad kabel, T568A- eller T568B-pinout, 13 mm upptvinningsgräns och testning.
Korsade vs raka Ethernet-kablar
Korsad eller rak? Hur T568A- och T568B-pinout avgör, varför Auto-MDI-X gjorde korsade kablar sällsynta och när en rollover-konsolkabel fortfarande behövs.
Ethernetkablar: kategorier från Cat5e till Cat8
Jämförelse av ethernetkablar: Cat5e, Cat6, Cat6a, Cat7 och Cat8 – frekvens, hastighet och räckvidd, plus vilken du bör välja för hem, kontor och 10 Gbps.