Cat7- en Cat8-kabels: wat ze zijn en wie ze nodig heeft
Cat7 is alleen ISO met GG45- of TERA-connectoren; Cat8 is een 30 m datacenterkabel. Lees wat elke norm zegt en wat je moet kopen voor thuis of kantoor.
Cat7 en Cat8 zijn de twee hoogst genummerde twisted-pair Ethernet-categorieën, en beide worden vaak verkeerd begrepen. Cat7 is een ISO/IEC-categorie die geen deel uitmaakt van het TIA-568-systeem dat in Noord-Amerika wordt gebruikt, en de standaardconnectoren zijn niet RJ45. Cat8 is een TIA-categorie die voor een specifieke taak is gebouwd: 25GBASE-T- en 40GBASE-T-switch-naar-server-verbindingen in datacenters, op een kanaal van maximaal 30 m (98 ft) met twee connectoren. Voor een huis of klein kantoor is geen van beide meestal de juiste aankoop. Een Cat6- of Cat6a-kabel doet alles wat een thuis- of kantoornetwerk nodig heeft, en dat met standaard RJ45-connectoren en een kanaal van 100 m (328 ft).
Wat Cat7 werkelijk is
Cat7 is gedefinieerd in ISO/IEC 11801 als Class F. Het is gespecificeerd tot 600 MHz, en elk paar is afzonderlijk afgeschermd, wat een S/FTP-constructie oplevert: een algemene vlecht plus folie rond elk paar. Die afscherming is wat de hogere frequentiespecificatie mogelijk maakt.
Het addertje zit in de connector. De standaardconnectoren voor Cat7 zijn GG45 en TERA, geen van beide een RJ45-stekker. Een patchkabel die als “Cat7” met RJ45-stekkers wordt verkocht, is geen standaard Cat7-kanaal. Hij presteert zoals de RJ45-verbinding toelaat, wat dezelfde beperking is als elke andere RJ45-kabel heeft. De kabel kan goed gemaakt zijn, maar het categorielabel beschrijft geen normconforme end-to-end-verbinding.
Cat7A (Class FA) gaat verder, gespecificeerd tot 1000 MHz. Het is ook een ISO-only categorie, en het heeft hetzelfde connectorprobleem.
Is Cat7 het waard?
Voor de meeste installaties niet. De extra afscherming helpt alleen als het hele kanaal afgeschermd en geaard is: afgeschermde jacks, afgeschermde stekkers, afgeschermde patchpanelen en aarding via de apparatuur. Een afscherming die onderbroken is of niet geaard, levert geen voordeel op en kan ruis opvangen. In een huis of gewoon kantoor, waar kabellengtes kort zijn en de omgeving elektrisch niet vijandig is, heeft de afscherming niets te doen. Het geld is beter besteed aan massief koper Cat6 of Cat6a en aan het correct uitvoeren van de afmontering.
Wat Cat8 werkelijk is
Cat8 is een TIA-categorie, gedefinieerd in TIA-568.2-D. Het is gespecificeerd tot 2000 MHz en ondersteunt 25GBASE-T (25 Gbps) en 40GBASE-T (40 Gbps) op een kanaal van maximaal 30 m (98 ft) met twee connectoren. Dat korte kanaal is het punt: Cat8 is bedoeld voor switch-naar-server-verbindingen in datacenters, waar apparatuur dicht bij elkaar staat en de snelheid hoog is.
Er zijn twee varianten. Cat8.1 gebruikt RJ45-connectoren. Cat8.2 gebruikt niet-RJ45-connectoren. Beide zijn beperkt tot hetzelfde kanaal van 30 m.
Cat8 voor thuis
Cat8 voor een thuisnetwerk is bijna altijd de verkeerde keuze. Een thuisverbinding is doorgaans veel langer dan 30 m, en de snelheden die een thuisnetwerk gebruikt liggen ver onder 25 Gbps. De limiet van 30 m geldt voor het kanaal, niet alleen voor de kabel in de muur, dus patchkabels tellen mee. Een Cat8-kabel naar een verre kamer levert geen 25GBASE-T of 40GBASE-T, en voor 1 Gbps of 10 Gbps biedt hij niets boven Cat6a. De stijve, zwaar afgeschermde constructie is ook moeilijker af te monteren en om scherpe bochten te leiden.
Cat7 vs Cat8 vs Cat6a: de cijfers
| Categorie | Norm | Frequentiespecificatie | 10GBASE-T-bereik | Hogere snelheden | Connectoren |
|---|---|---|---|---|---|
| Cat6 | TIA-568 | 250 MHz | 55 m (180 ft), slechts 37 m (121 ft) gebundeld | — | RJ45 |
| Cat6a | TIA-568 | 500 MHz | 100 m (328 ft) | — | RJ45 |
| Cat7 | ISO/IEC Class F | 600 MHz | 100 m (328 ft) als kanaal | — | GG45, TERA (standaard); RJ45-kabels zijn geen standaard Cat7 |
| Cat7A | ISO/IEC Class FA | 1000 MHz | 100 m (328 ft) als kanaal | — | GG45, TERA |
| Cat8 | TIA-568.2-D | 2000 MHz | — | 25GBASE-T en 40GBASE-T tot 30 m (98 ft), twee connectoren | Cat8.1 RJ45; Cat8.2 niet-RJ45 |
Cat6a is het praktische plafond voor een gebouwbrede koperinstallatie. Het haalt 10 Gbps tot het volledige kanaal van 100 m (328 ft), gebruikt gewone RJ45-connectoren en is verkrijgbaar in massief koper voor horizontale bekabeling. Voor een vergelijking van de categorieën daaronder, zie Ethernet-kabelcategorieën uitgelegd: Cat5e tot Cat8.
Het 100 m-kanaal en waarom het ertoe doet
De limiet van 100 m (328 ft) is geen kabeleigenschap; het is een kanaaleigenschap. Het kanaal bestaat uit maximaal 90 m (295 ft) permanente link (de horizontale kabel in de muur) plus maximaal 10 m (33 ft) patch- en apparatuurkabels. De limiet geldt voor elke snelheid van 10 Mbps tot 10 Gbps op de bijbehorende categorie, en wordt bepaald door signaalverlies en timing.
Cat8 verandert die rekensom. Het kanaal van 30 m (98 ft) omvat de patchkabels, dus een Cat8-verbinding in een gebouw is per ontwerp kort. Als een verbinding een verdieping moet overbruggen of het verste einde van een huis moet bereiken, is Cat8 niet de juiste kabel.
Wat je in plaats daarvan moet kopen
Voor een huis of klein kantoor is de keuze tussen Cat5e, Cat6 en Cat6a. Cat5e haalt 1000BASE-T (1 Gbps) tot 100 m en 2.5GBASE-T (2,5 Gbps) tot 100 m onder IEEE 802.3bz. Cat6 haalt 1 Gbps tot 100 m en 10GBASE-T tot 55 m (180 ft), en slechts 37 m (121 ft) waar veel kabels gebundeld lopen. Cat6a haalt 10 Gbps tot het volledige 100 m.
Als het plan 10 Gbps naar elk stopcontact is, is Cat6a de veilige keuze. Als het plan 1 Gbps of 2,5 Gbps is, is Cat5e of Cat6 voldoende. Voor een directe vergelijking, zie Cat5e vs Cat6 vs Cat6a: welke moet je kopen.
Wat de categorie ook is, de geleider is belangrijker dan het label. Categoriekabel is massief of gestrand koper. Met koper beklede aluminium (CCA) geleiders voldoen niet aan de TIA-categorienormen: hogere weerstand, bros bij buigen, meer warmte onder PoE. Voor horizontale bekabeling gebruik je massief koper; voor patchkabels die buigen, gestrand koper. Cat5e is gewoonlijk 24 AWG, Cat6 23 of 24 AWG, Cat6a 23 AWG; patchkabels 24 tot 26 AWG; slimme patchkabels 28 AWG (toegestaan voor patchkabels door TIA-568.2-D).
Wat er misgaat
Het Cat7-label op een RJ45-kabel. Een patchkabel met RJ45-stekkers kan geen standaard Cat7-kanaal zijn. De kabel kan afgeschermd en goed gemaakt zijn, maar de verbinding is een RJ45-verbinding, en de link presteert als zodanig. Een premie betalen voor het label levert niets meetbaars op.
Afscherming zonder aarding. Een afgeschermd systeem heeft afgeschermde jacks, stekkers en patchpanelen nodig, en aarding via de apparatuur. Een afscherming die onderbroken is of niet geaard, levert geen voordeel op en kan ruis opvangen. Dit is de meest voorkomende fout in installaties die afgeschermde kabel gebruiken met onafgeschermde patchpanelen of niet-geaarde apparatuur.
Cat8 over een lange afstand. Het bereik van Cat8 voor 25GBASE-T en 40GBASE-T is 30 m (98 ft) met twee connectoren. Een langere verbinding levert die snelheden niet, en voor 1 Gbps of 10 Gbps biedt de kabel niets boven Cat6a. Cat8 is een datacenterkabel, geen gebouwbrede kabel.
CCA-kabel. Met koper beklede aluminium voldoet niet aan de TIA-categorienormen. Het heeft hogere weerstand, is bros bij buigen en wordt heter onder PoE. Het mag nooit PoE voeren.
Ongetwiste paren bij de afmontering. De ontwisting van het paar bij een afmontering mag niet meer dan 13 mm (0,5 in) zijn voor Cat5e en hoger (TIA-568). Meer dan dat verslechtert de link, vooral bij hogere frequenties.
Buigstraal en trekkracht. De geïnstalleerde buigstraal voor 4-pairs UTP is minstens 4 keer de buitendiameter van de kabel. De maximale trekkracht voor 4-pairs kabel is 25 lbf (110 N). Afgeschermde kabels zijn stijver en minder vergevingsgezind voor beide.
Scheiding van netspanning. De NEC vraagt minstens 50 mm (2 in) tussen communicatiekabel en netspanningsgeleiders, tenzij een barrière ze scheidt; kruis netspanningkabels in een rechte hoek. Netspanningwerk is een taak voor een erkend elektricien.
Testen. Een continuïteits- of wiremap-tester vindt onderbrekingen, kortsluitingen, gekruiste draden en omgekeerde paren, maar split pairs slagen voor een eenvoudige continuïteitstest en hebben een tester nodig die crosstalk meet. Alleen een certificeringstester kan bewijzen dat een link voldoet aan de Cat6- of Cat6a-limieten. Een TDR toont de afstand tot een fout.
Het korte antwoord
Cat7 is een ISO-only categorie met GG45- of TERA-connectoren; een RJ45 Cat7-patchkabel is geen standaard Cat7-kanaal. Cat8 is een TIA-categorie voor 25GBASE-T en 40GBASE-T over een kanaal van 30 m (98 ft) met twee connectoren, bedoeld voor switch-naar-server-verbindingen in datacenters. Voor een huis of kantoor is Cat6 of Cat6a op massief koper, afgemonteerd volgens TIA-568, de juiste keuze. Als de afstand lang is en de snelheid hoog, is het antwoord glasvezel, niet een hoger genummerde kopercategorie.
Veelgestelde vragen
Is Cat7 de moeite waard voor een thuisnetwerk?
Meestal niet. Cat7 is een ISO-only categorie met GG45- of TERA-connectoren, en een RJ45 Cat7-patchkabel is geen standaard Cat7-kanaal. De afscherming helpt alleen als het hele kanaal afgeschermd en geaard is. Voor thuis is Cat6 of Cat6a op massief koper de betere aankoop.
Kan ik Cat8 gebruiken voor een lange Ethernet-verbinding?
Nee. Cat8 ondersteunt 25GBASE-T en 40GBASE-T op een kanaal van maximaal 30 m (98 ft) met twee connectoren. Een langere verbinding levert die snelheden niet, en voor 1 Gbps of 10 Gbps biedt het niets boven Cat6a.
Wat is het verschil tussen Cat7 en Cat6a?
Cat6a is een TIA-categorie gespecificeerd tot 500 MHz en haalt 10 Gbps tot het volledige kanaal van 100 m (328 ft) met RJ45-connectoren. Cat7 is een ISO/IEC Class F-categorie gespecificeerd tot 600 MHz met afzonderlijk afgeschermde paren, en de standaardconnectoren zijn GG45 en TERA, niet RJ45.
Werkt Cat8 met RJ45-connectoren?
Cat8.1 gebruikt RJ45-connectoren; Cat8.2 gebruikt niet-RJ45-connectoren. Beide zijn beperkt tot een kanaal van 30 m (98 ft) met twee connectoren.
Wat moet ik kopen in plaats van Cat7 of Cat8?
Voor een huis of klein kantoor haalt Cat6a 10 Gbps tot 100 m (328 ft) op standaard RJ45-connectoren. Cat6 haalt 1 Gbps tot 100 m en 10 Gbps tot 55 m (180 ft). Gebruik massief koper voor horizontale bekabeling en gestrand koper voor patchkabels.
Lees verder
Hoe u een RJ45-connector stap voor stap krimpt
Stap-voor-stap RJ45 krimpen: de juiste plug voor massieve of soepele kabel, T568A- of T568B-pinout, de 13 mm ontwistlimiet, testen en waarom een kabel faalt.
Cat5e vs Cat6 vs Cat6a: welke Ethernet-kabel kopen?
Cat5e, Cat6 en Cat6a vergeleken: bandbreedte, 10 Gbps-bereik, afscherming en wanneer elke categorie de juiste keuze is voor thuis of op kantoor.
Crossover vs straight-through netwerkkabels
Crossover of straight-through? Hoe T568A- en T568B-pinouts het bepalen, waarom Auto-MDI-X crossovers zeldzaam maakte, en wanneer een rollover-consolekabel nodig is.