Vergelijking van multimode vezelgraden: OM1 tot OM5
Vergelijk OM1 tot OM5 multimode vezel: kernafmeting, mantelkleur en 1G-, 10G-, 40G- en 100G-afstand. Zie wat oude OM1 en OM2 aankunnen.
Multimode vezel is de keuze voor korte afstanden: een glazen kern die breed genoeg is om licht van een goedkope LED- of VCSEL-bron te accepteren, gebruikt over afstanden van een paar tientallen meters tot een paar honderd. De graad die u heeft — OM1, OM2, OM3, OM4 of OM5 — bepaalt welke snelheden deze aankan en hoe ver. De onderstaande tabel geeft de bereikcijfers voor de gangbare Ethernet-snelheden, en de rest van de pagina legt uit wat die cijfers betekenen wanneer u voor een patchpaneel staat.
De graden in één oogopslag
| Graad | Kern / mantel | Mantelkleur | 1000BASE-SX | 10GBASE-SR | 40GBASE-SR4 | 100GBASE-SR4 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OM1 | 62,5/125 µm | Oranje | 275 m (902 ft) | 33 m | — | — |
| OM2 | 50/125 µm | Oranje | 550 m (1804 ft) | 82 m | — | — |
| OM3 | 50/125 µm, laser-geoptimaliseerd | Aqua | — | 300 m (984 ft) | 100 m | 70 m |
| OM4 | 50/125 µm | Aqua (soms violet) | — | 400 m (1312 ft) | 150 m | 100 m |
| OM5 | 50/125 µm, breedband | Limoengroen | — | 400 m | — | — |
Een streepje betekent dat de graad niet is gespecificeerd voor die snelheid. De 1000BASE-SX-cijfers zijn het bereik volgens de standaard over elke graad; OM3 en OM4 draaien ook 1000BASE-SX, ruim binnen hun 10G-afstanden.
OM1 en OM2 zijn legacy. OM1 heeft een 62,5 µm kern; OM2 stapte over naar 50 µm. Beide zijn ontworpen rond LED-bronnen en lagere bitsnelheden. OM3 was de eerste graad die werd geoptimaliseerd voor 850 nm VCSEL’s, waardoor het 10G-bereik springt naar 300 m (984 ft) terwijl OM2 slechts 82 m haalt. OM4 is een verdere verfijning van dezelfde 50 µm kern, die 10G naar 400 m (1312 ft) en 100G naar 100 m duwt. OM5 is een breedbandgraad gespecificeerd van 850 tot 953 nm, bedoeld voor kortegolf-golf lengtemultiplexing; voor gewone 10GBASE-SR evenaart het OM4 op 400 m.
Waar de bereikcijfers feitelijk van afhangen
Twee dingen bepalen de afstand: de lanceerconditie van het licht en de modale bandbreedte van de vezel. Een VCSEL lanceert licht in een kleine spot, wat minder modes exciteert en verder reist dan de brede lancering van een LED. Daarom geeft hetzelfde 50 µm glas 550 m bij 1G op OM2 maar slechts 82 m bij 10G — de hogere snelheid gebruikt een strakkere, snellere modulatie die minder dispersie tolereert.
Voor 40G en 100G gebruikt de verbinding parallelle optica: vier of tien lanes over een MPO/MTP-connector met 12 of 24 vezels in één ferrule. Daarom verschijnen 40GBASE-SR4 en 100GBASE-SR4 alleen bij OM3 en OM4 — de graden met genoeg bandbreedte om meerdere lanes bij die snelheden over bruikbare afstanden te dragen. De bereikcijfers gaan uit van een schone, goed afgewerkte verbinding; elk verbonden paar, elke las en elke buiging voegt verlies toe.
Welke graad nieuw te installeren
Voor een nieuwe installatie is OM4 de praktische standaard. Het dekt 10G tot 400 m (1312 ft), 40G tot 150 m en 100G tot 100 m, en is wijdverbreid op voorraad in zowel LC- als MPO-assemblages. OM3 is nog steeds prima bruikbaar voor 10G tot 300 m (984 ft) en is vaak al aanwezig; als een verbinding kort is en het budget krap, voldoet OM3. OM5 kost meer en levert niets op voor standaard 10G-, 40G- of 100G-Ethernet — het voordeel blijkt alleen wanneer u meerdere golflengten over één paar multiplext, wat de meeste campus- en gebouwverbindingen niet doen.
Singlemode is de andere optie, en voor afstanden voorbij een paar honderd meter de enige. De afweging is kosten: singlemode transceivers en de strakkere toleranties van een 9 µm kern kosten meer dan multimode. Het volledige beeld van wanneer u welke kiest, staat in soorten glasvezelkabel.
Connectoren en polijsting
Multimode patchkabels gebruiken vrijwel altijd LC-connectoren (1,25 mm ferrule), wat SFP- en SFP+-modules accepteren. SC (2,5 mm ferrule, push-pull) en ST (2,5 mm, twist-lock bayonet) komen voor op oudere installaties. MPO/MTP wordt gebruikt voor 40G- en 100G-parallelle verbindingen.
Polijsting is belangrijk: UPC-connectoren hebben een blauwe body, APC een groene body met een 8-graden schuine kopse kant. Verbind nooit een APC-connector met een UPC-connector — de koppen raken elkaar niet en de verbinding faalt of de connectoren raken beschadigd. Multimode is normaal UPC.
Wat bestaande OM1 en OM2 nog aankunnen
OM1 en OM2 zijn niet dood, maar wel beperkt. Bij 1G halen ze respectievelijk 275 m en 550 m, wat de meeste bekabeling in gebouwen dekt. Bij 10G haalt OM1 slechts 33 m en OM2 82 m — prima voor een korte verbinding in een rack of tussen naastgelegen kasten, niet voor een verdieping-overstijgende verbinding. Geen van beide graden is gespecificeerd voor 40G of 100G.
Als u OM1 of OM2 in de muren heeft en 10G nodig heeft, meet dan de werkelijke afstand voordat u aanneemt dat het werkt. Als deze onder de limiet voor de graad ligt, zullen 10GBASE-SR-modules het tot leven brengen. Is deze langer, dan zijn de opties: nieuwe OM4 trekken, of een koper- of actieve optische alternatief voor de verbinding gebruiken. De modules en direct-attach kabels die in deze poorten passen, worden behandeld in SFP- en SFP+-modules, DAC- en AOC-kabels.
Wat er misgaat
Gemengde graden in één verbinding. OM1 aan OM3 koppelen met een patchkabel werkt elektrisch, maar de verbinding presteert volgens de slechtste graad in het pad. Een 10G-verbinding die OM3 in de muur is en OM1 aan één uiteinde is een OM1-verbinding.
APC op UPC aangesloten. De schuine kop en de vlakke kop raken elkaar niet. De verbinding faalt of de connectoren raken beschadigd. Controleer de bodykleur voordat u verbindt.
Vuile of bekraste kopse kanten. Een enkel stofje op een 50 µm kern blokkeert een groot deel van het licht. Inspecteer en reinig elke connector voor het verbinden; dit is de meest voorkomende oorzaak van een verbinding die slecht test.
Strakke bochten. Vezel heeft een minimale buigradius, en een knik veroorzaakt verlies of breuk. Leg met flauwe bochten en gebruik buigingsongevoelige kabel waar ruimte krap is.
Aannemen dat OM5 helpt bij 10G. Dat doet het niet. OM5 haalt dezelfde 400 m als OM4 bij 10GBASE-SR. Het breedbandvenster is alleen van belang voor kortegolf-multiplexing.
De transceiver vergeten. De vezelgraad bepaalt de afstand, maar de module moet overeenkomen met de snelheid en de vezel. Een 10GBASE-SR-module verwacht multimode; een 10GBASE-LR-module verwacht singlemode en werkt niet over multimode. Switchleveranciers accepteren soms alleen modules die voor hun apparatuur zijn gecodeerd.
Kiezen tussen OM3 en OM4
De vraag OM3 vs OM4 komt neer op afstand en headroom. OM3 geeft 10G tot 300 m (984 ft); OM4 geeft 400 m (1312 ft) en verdubbelt het 40G-bereik van 100 m naar 150 m. Als uw langste verbinding ruim onder 300 m blijft en u geen 40G of 100G plant, is OM3 voldoende. Als u dicht bij de limiet zit, of ruimte wilt voor een toekomstige upgrade naar 40G of 100G, is OM4 de veiligere keuze en het prijsverschil is klein ten opzichte van de kosten van het trekken van nieuwe kabel.
Voor OM4 vs OM5 is het antwoord eenvoudiger: tenzij u kortegolf-multiplexing inzet, doet OM4 alles wat OM5 doet voor standaard Ethernet-snelheden. OM5 is een gespecialiseerde graad, geen algemene upgrade.
Een opmerking over singlemode
Singlemode vezel heeft een 9 µm kern en draagt 10GBASE-LR tot 10 km (ongeveer 6 mijl) en 10GBASE-ER tot 40 km. Het is immuun voor de modale dispersie die multimode beperkt, dus het schaalt naar elke snelheid die de transceiver ondersteunt. Voor afstanden voorbij een paar honderd meter, of voor verbindingen tussen gebouwen, is het de juiste keuze. Multimode wint op kosten voor de korte afstanden binnen een gebouw of datahal.
Veelgestelde vragen
Wat is het verschil tussen OM3 en OM4?
Beide gebruiken een 50 µm kern en aqua mantel. OM4 heeft een hogere modale bandbreedte, waardoor 10GBASE-SR 400 m (1312 ft) haalt in plaats van 300 m (984 ft), en 40GBASE-SR4 150 m in plaats van 100 m. OM4 is de betere keuze voor nieuwe installaties.
Kan ik 10G over OM1- of OM2-vezel draaien?
Ja, maar alleen over korte afstanden. 10GBASE-SR haalt 33 m op OM1 en 82 m op OM2. Geen van beide graden is gespecificeerd voor 40G of 100G. Meet de afstand voordat u aanneemt dat het werkt.
Is OM5 beter dan OM4?
Voor standaard Ethernet-snelheden niet. OM5 haalt dezelfde 400 m bij 10GBASE-SR als OM4. Het voordeel is een breder golflengtevenster (850–953 nm) voor kortegolf-multiplexing, wat de meeste verbindingen niet gebruiken.
Hoe herken ik de graden?
Aan de mantelkleur en opdruk. OM1 en OM2 zijn oranje, OM3 en OM4 zijn aqua (OM4 soms violet), en OM5 is limoengroen. De graad staat meestal op de mantel gedrukt.
Welke connector gebruiken multimode verbindingen?
LC is de gebruikelijke connector op SFP- en SFP+-modules. Oudere installaties kunnen SC of ST gebruiken. 40G- en 100G-parallelle verbindingen gebruiken MPO/MTP-connectoren met 12 of 24 vezels.
Lees verder
Vezelconnector Types: LC, SC, ST, MPO, UPC vs APC
Vergelijk LC-, SC-, ST- en MPO-vezelconnectoren en leer waarom UPC- en APC-polijst nooit op elkaar mogen worden aangesloten. Inclusief reinigings- en selectieadvies.
Vezelkabeltypen: singlemode en multimode
Singlemode en multimode vezel vergeleken: OS2, OM1 tot OM5, mantelkleuren, afstand bij 1G, 10G, 40G en 100G, en hoe te kiezen voor een gebouw of campus.
Glasvezel vs koper Ethernet: wanneer glasvezel loont
Glasvezel vs koper Ethernet vergeleken: afstand, interferentie, bliksem tussen gebouwen, snelheidsreserve en de omgang met Cat6 en Cat6a.