Info Systems Supply
Suomi

Monimuotokuituluokat vertailussa: OM1–OM5

Vertaa OM1–OM5-monimuotokuituja: ytimen koko, vaipan väri ja 1G-, 10G-, 40G- ja 100G-kantomatkat. Katso, mitä uutena kannattaa asentaa.

5 min lukuaika Päivitetty 12. lokakuuta 2026
Kolme kerää oranssia, turkoosia ja limenvihreää valokuitukaapelia valkoisella pöydällä

Monimuotokuitu on lyhyen kantaman valinta: lasiydin, joka on riittävän leveä ottamaan vastaan valoa edullisesta LED- tai VCSEL-lähteestä, käytetään muutaman kymmenen metrin tai muutaman sadan metrin matkoilla. Luokka, joka sinulla on — OM1, OM2, OM3, OM4 tai OM5 — ratkaisee, mitä nopeuksia se välittää ja kuinka kauas. Alla oleva taulukko antaa kantomatkat yleisille Ethernet-nopeuksille, ja sivun muu osa selittää, mitä nämä luvut tarkoittavat, kun seisot kytkentäpaneelin edessä.

Luokat yhdellä silmäyksellä

LuokkaYdin / vaippaVaipan väri1000BASE-SX10GBASE-SR40GBASE-SR4100GBASE-SR4
OM162,5/125 µmOranssi275 m (902 ft)33 m——
OM250/125 µmOranssi550 m (1804 ft)82 m——
OM350/125 µm, laseroptimoituAkvansininen—300 m (984 ft)100 m70 m
OM450/125 µmAkvansininen (joskus violetti)—400 m (1312 ft)150 m100 m
OM550/125 µm, laajakaistainenLimenvihreä—400 m——

Viiva tarkoittaa, että luokkaa ei ole määritelty kyseiselle nopeudelle. 1000BASE-SX:n luvut ovat standardin kantomatka kullakin luokalla; OM3 ja OM4 ajavat myös 1000BASE-SX:ää mukavasti 10G-etäisyyksiensä sisällä.

OM1 ja OM2 ovat perintöä. OM1:ssä on 62,5 µm:n ydin; OM2 siirtyi 50 µm:iin. Molemmat suunniteltiin LED-lähteiden ja alhaisempien bittinopeuksien ympärille. OM3 oli ensimmäinen luokka, joka optimoitiin 850 nm:n VCSEL-lähteille, minkä vuoksi sen 10G-kantama hyppää 300 metriin (984 ft), kun OM2 yltää vain 82 metriin. OM4 on saman 50 µm:n ytimen jatkokehitys, joka työntää 10G:n 400 metriin (1312 ft) ja 100G:n 100 metriin. OM5 on laajakaistaluokka, joka on määritelty 850–953 nm:iin ja tarkoitettu lyhyen aallonpituuden aallonpituusjakomonikointiin; pelkässä 10GBASE-SR:ssä se vastaa OM4:ää 400 metrissä.

Mistä kantomatkalukemat todella riippuvat

Kaksi asiaa määrää etäisyyden: valon lähtöolosuhteet ja kuidun modaalinen kaistanleveys. VCSEL lähettää valoa pieneen pisteeseen, mikä herättää vähemmän moodeja ja kulkee pidemmälle kuin LED:n leveä lähtö. Siksi sama 50 µm:n lasi antaa 550 m 1G:llä OM2:lla mutta vain 82 m 10G:llä — suurempi nopeus käyttää tiukempaa ja nopeampaa modulaatiota, joka sietää vähemmän dispersiota.

40G:ssä ja 100G:ssä linkki käyttää rinnakkaisoptiikkaa: neljä tai kymmenen kaistaa MPO/MTP-liittimen yli, jossa on 12 tai 24 kuitua yhdessä ferruulissa. Siksi 40GBASE-SR4 ja 100GBASE-SR4 esiintyvät vain OM3:n ja OM4:n kohdalla — luokat, joissa on tarpeeksi kaistanleveyttä useiden kaistojen kuljettamiseen näillä nopeuksilla hyödyllisillä etäisyyksillä. Kantomatkalukemat olettavat puhtaan, hyvin päätetyn linkin; jokainen liitetty pari, jatkos ja taivutus lisää häviötä.

Mikä luokka kannattaa asentaa uutena

Uuteen asennukseen OM4 on käytännöllinen oletus. Se kattaa 10G:n 400 metriin (1312 ft), 40G:n 150 metriin ja 100G:n 100 metriin, ja sitä on laajasti varastossa sekä LC- että MPO-kokoonpanoina. OM3 on edelleen täysin käyttökelpoinen 10G:lle 300 metriin (984 ft) ja on usein jo paikallaan; jos veto on lyhyt ja budjetti tiukka, OM3 hoitaa homman. OM5 maksaa enemmän eikä tuo mitään tavalliselle 10G-, 40G- tai 100G-Ethernetille — sen etu näkyy vain, kun multipleksoit useita aallonpituuksia yhden parin yli, mitä useimmat kampusten ja rakennusten sisäiset linkit eivät tee.

Yksimuoto on toinen vaihtoehto, ja yli muutaman sadan metrin vedoissa se on ainoa. Kaupan päälle tulee kustannus: yksimuotolähettimet ja 9 µm:n ytimen tiukemmat toleranssit maksavat enemmän kuin monimuoto. Koko kuva siitä, milloin kumpikin kannattaa valita, on sivulla kuituoptisen kaapelin tyypit.

Liittimet ja hionta

Monimuotopatchkaapelit käyttävät lähes aina LC-liittimiä (1,25 mm:n ferruuli), jotka SFP- ja SFP+-moduulit hyväksyvät. SC (2,5 mm:n ferruuli, työnnä-vetä) ja ST (2,5 mm, kiertolukko bajonetti) esiintyvät vanhemmissa asennuksissa. MPO/MTP:tä käytetään 40G:n ja 100G:n rinnakkaislinkeissä.

Hionnalla on väliä: UPC-liittimissä on sininen runko, APC:ssä vihreä runko ja 8 asteen viisto päätypinta. Älä koskaan liitä APC-liitintä UPC-liittimeen — pinnat eivät kohtaa ja linkki epäonnistuu tai liittimet vaurioituvat. Monimuoto on tavallisesti UPC.

Mitä olemassa olevat OM1 ja OM2 voivat vielä välittää

OM1 ja OM2 eivät ole kuolleita, mutta ne ovat rajoitettuja. 1G:llä ne kulkevat 275 m ja 550 m, mikä kattaa useimmat rakennuksen sisäiset vedot. 10G:llä OM1 yltää vain 33 metriin ja OM2 82 metriin — sopii lyhyeen linkkiin telineen sisällä tai vierekkäisten kaappien välillä, ei kerroksesta kerrokseen -vetoon. Kumpaakaan luokkaa ei ole määritelty 40G:lle tai 100G:lle.

Jos sinulla on OM1 tai OM2 seinissä ja tarvitset 10G:tä, mittaa todellinen veto ennen kuin oletat sen toimivan. Jos se on luokan rajan alapuolella, 10GBASE-SR-moduulit sytyttävät sen. Jos se on pidempi, vaihtoehtoja ovat uuden OM4:n vetäminen tai kupari- tai aktiivisen optisen vaihtoehdon käyttäminen linkille. Moduulit ja suoraliitäntäkaapelit, jotka liitetään näihin portteihin, on käsitelty sivulla SFP- ja SFP+-moduulit, DAC- ja AOC-kaapelit.

Mikä menee pieleen

Luokkien yhteensopimattomuus yhdessä linkissä. OM1:n liittäminen OM3:een patchkaapelilla toimii sähköisesti, mutta linkki toimii polun huonoimman luokan mukaan. 10G:n veto, joka on seinässä OM3 ja toisessa päässä OM1, on OM1-linkki.

APC liitettynä UPC:hen. Viisto pinta ja tasainen pinta eivät kohtaa. Linkki joko epäonnistuu kokonaan tai liittimet vaurioituvat. Tarkista rungon väri ennen liittämistä.

Likaiset tai naarmuuntuneet päätypinnat. Yksikin pölyhiukkanen 50 µm:n ytimellä estää suuren osan valosta. Tarkasta ja puhdista jokainen liitin ennen liittämistä; tämä on yleisin syy linkkiin, joka testataan huonoksi.

Tiukat taivutukset. Kuidulla on pienin taivutussäde, ja taitos aiheuttaa häviötä tai katkeamisen. Vedä loivilla kaarilla ja käytä taivutuskestävää kaapelia, kun tila on tiukka.

Oletus, että OM5 auttaa 10G:ssä. Se ei auta. OM5 yltää samaan 400 metriin kuin OM4 10GBASE-SR:llä. Sen laajakaistainen ikkuna on merkityksellinen vain lyhyen aallonpituuden multipleksoinnissa.

Lähettimen unohtaminen. Kuituluokka määrää etäisyyden, mutta moduulin on vastattava nopeutta ja kuitua. 10GBASE-SR-moduuli odottaa monimuotoa; 10GBASE-LR-moduuli odottaa yksimuotoa eikä toimi monimuodolla. Kytkinvalmistajat voivat myös hyväksyä vain laitteilleen koodattuja moduuleja.

OM3:n ja OM4:n välillä valitseminen

Kysymys OM3 vs OM4 tiivistyy etäisyyteen ja pelivaraan. OM3 antaa 10G:n 300 metriin (984 ft); OM4 antaa 400 m (1312 ft) ja kaksinkertaistaa 40G:n kantaman 100 metristä 150 metriin. Jos pisin vetosi on mukavasti alle 300 m etkä suunnittele 40G:tä tai 100G:tä, OM3 riittää. Jos olet lähellä rajaa tai haluat tilaa tulevaan 40G- tai 100G-päivitykseen, OM4 on turvallisempi valinta ja hintaero on pieni verrattuna uuden kaapelin vetämisen kustannuksiin.

OM4 vs OM5 -kysymyksessä vastaus on yksinkertaisempi: ellet ota käyttöön lyhyen aallonpituuden multipleksointia, OM4 tekee kaiken, mitä OM5 tekee tavallisilla Ethernet-nopeuksilla. OM5 on erikoisluokka, ei yleinen päivitys.

Huomautus yksimuodosta

Yksimuotokuidussa on 9 µm:n ydin ja se kuljettaa 10GBASE-LR:n 10 km:iin (noin 6 mailia) ja 10GBASE-ER:n 40 km:iin. Se on immuuni modaaliselle dispersiolle, joka rajoittaa monimuotoa, joten se skaalautuu mihin tahansa nopeuteen, jota lähetin tukee. Yli muutaman sadan metrin vedoissa tai rakennusten välisissä linkeissä se on oikea valinta. Monimuoto voittaa kustannuksissa lyhyillä vedoilla rakennuksen tai datasalien sisällä.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on ero OM3:n ja OM4:n välillä?

Molemmissa on 50 µm:n ydin ja akvansininen vaippa. OM4:ssä on suurempi modaalinen kaistanleveys, joten 10GBASE-SR yltää 400 m (1312 ft) 300 m (984 ft) sijaan ja 40GBASE-SR4 yltää 150 m 100 m sijaan. OM4 on parempi valinta uusiin asennuksiin.

Voinko ajaa 10G:tä OM1- tai OM2-kuidulla?

Kyllä, mutta vain lyhyillä matkoilla. 10GBASE-SR yltää 33 m OM1:llä ja 82 m OM2:lla. Kumpaakaan luokkaa ei ole määritelty 40G:lle tai 100G:lle. Mittaa veto ennen kuin oletat sen toimivan.

Onko OM5 parempi kuin OM4?

Tavallisilla Ethernet-nopeuksilla ei. OM5 yltää samaan 400 metriin 10GBASE-SR:llä kuin OM4. Sen etu on leveämpi aallonpituusikkuna (850–953 nm) lyhyen aallonpituuden multipleksointiin, jota useimmat linkit eivät käytä.

Miten erotan luokat toisistaan?

Vaipan värin ja painatuksen perusteella. OM1 ja OM2 ovat oransseja, OM3 ja OM4 akvansinisiä (OM4 joskus violetti) ja OM5 limenvihreä. Luokka on yleensä painettu vaippaan.

Mitä liitintä monimuotolinkit käyttävät?

LC on tavallinen liitin SFP- ja SFP+-moduuleissa. Vanhemmissa asennuksissa voi olla SC tai ST. 40G:n ja 100G:n rinnakkaislinkit käyttävät MPO/MTP-liittimiä, joissa on 12 tai 24 kuitua.

Lue seuraavaksi

Ethernet

Ethernet-kaapeliluokat: Cat5e–Cat8

Ethernet-kaapeliluokat vertailussa: Cat5e, Cat6, Cat6a, Cat7 ja Cat8 taajuus, nopeus ja pituus, sekä mikä kannattaa ostaa kotiin, toimistoon ja 10 Gbps:n yhteyteen.

5 min lukuaika