Çok Modlu Fiber Sınıfları: OM1'den OM5'e
OM1'den OM5'e çok modlu fiber karşılaştırması: çekirdek boyutu, kılıf rengi ve 1G, 10G, 40G, 100G mesafeleri. Yeni kurulumda ne seçilmeli, eski OM1 ve OM2 ne taşır?
Çok modlu fiber, kısa mesafe tercihidir: düşük maliyetli bir LED veya VCSEL kaynağından gelen ışığı kabul edecek kadar geniş bir cam çekirdek, birkaç on metreden birkaç yüz metreye kadar olan mesafelerde kullanılır. Sahip olduğunuz sınıf — OM1, OM2, OM3, OM4 veya OM5 — hangi hızları taşıyacağını ve ne kadar uzağa gideceğini belirler. Aşağıdaki tablo, yaygın Ethernet hızları için menzil değerlerini verir; sayfanın geri kalanı, bir patch panelin önünde dururken bu sayıların ne anlama geldiğini açıklar.
Sınıflara genel bakış
| Sınıf | Çekirdek / kılıf | Kılıf rengi | 1000BASE-SX | 10GBASE-SR | 40GBASE-SR4 | 100GBASE-SR4 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OM1 | 62.5/125 µm | Turuncu | 275 m (902 ft) | 33 m | — | — |
| OM2 | 50/125 µm | Turuncu | 550 m (1804 ft) | 82 m | — | — |
| OM3 | 50/125 µm, lazer için optimize | Su yeşili | — | 300 m (984 ft) | 100 m | 70 m |
| OM4 | 50/125 µm | Su yeşili (bazen mor) | — | 400 m (1312 ft) | 150 m | 100 m |
| OM5 | 50/125 µm, geniş bant | Açık yeşil | — | 400 m | — | — |
Tire işareti, o sınıfın o hız için belirtilmediğini gösterir. 1000BASE-SX değerleri, standardın her sınıf üzerindeki menzilidir; OM3 ve OM4 de 1000BASE-SX çalıştırır ve 10G mesafelerinin rahatça içinde kalır.
OM1 ve OM2 eski teknolojidir. OM1 62.5 µm çekirdeğe sahiptir; OM2 50 µm’ye geçmiştir. Her ikisi de LED kaynaklar ve daha düşük bit hızları için tasarlanmıştır. OM3, 850 nm VCSEL’ler için optimize edilen ilk sınıftır; bu yüzden 10G menzili 300 m’ye (984 ft) sıçrarken OM2 yalnızca 82 m’yi başarır. OM4, aynı 50 µm çekirdeğin daha da geliştirilmiş halidir; 10G’yi 400 m’ye (1312 ft) ve 100G’yi 100 m’ye taşır. OM5, 850 ile 953 nm arasında belirtilen geniş bantlı bir sınıftır ve kısa dalga boyu bölmeli çoklama için tasarlanmıştır; düz 10GBASE-SR için OM4 ile aynı 400 m’ye ulaşır.
Menzil sayıları aslında neye bağlıdır
Mesafeyi iki şey belirler: ışığın başlatma koşulu ve fiberin modal bant genişliği. Bir VCSEL, ışığı küçük bir noktaya gönderir; bu daha az modu uyarır ve bir LED’in geniş başlatmasından daha uzağa gider. Bu yüzden aynı 50 µm cam, OM2’de 1G’de 550 m verirken 10G’de yalnızca 82 m verir — daha yüksek hız, daha az dispersiyona tolerans gösteren daha sıkı ve daha hızlı bir modülasyon kullanır.
40G ve 100G için bağlantı paralel optik kullanır: tek bir ferrule içinde 12 veya 24 fiberli bir MPO/MTP konnektör üzerinden dört veya on şerit. Bu yüzden 40GBASE-SR4 ve 100GBASE-SR4 yalnızca OM3 ve OM4 ile karşımıza çıkar — bu hızlarda birden fazla şeridi kullanışlı mesafelerde taşıyacak kadar bant genişliğine sahip sınıflar. Menzil değerleri temiz ve iyi sonlandırılmış bir bağlantı varsayar; her eşleşen çift, ek ve bükülme kayıp ekler.
Yeni kurulumda hangi sınıf seçilmeli
Yeni bir kurulum için OM4 pratik varsayılandır. 10G’yi 400 m’ye (1312 ft), 40G’yi 150 m’ye ve 100G’yi 100 m’ye taşır ve hem LC hem de MPO düzeneklerinde yaygın olarak stoklanır. OM3, 10G’yi 300 m’ye (984 ft) kadar pekâlâ taşır ve genellikle zaten yerindedir; hat kısaysa ve bütçe darsa OM3 işi görür. OM5 daha pahalıdır ve standart 10G, 40G veya 100G Ethernet için hiçbir şey kazandırmaz — avantajı yalnızca bir çift üzerinden birkaç dalga boyunu çokladığınızda ortaya çıkar; çoğu kampüs ve bina içi bağlantı bunu yapmaz.
Tek modlu diğer seçenektir ve birkaç yüz metrenin ötesindeki hatlar için tek seçenektir. Ödünleşim maliyettir: tek modlu alıcı-vericiler ve 9 µm çekirdeğin daha sıkı toleransları çok modludan daha pahalıdır. Her birinin ne zaman seçileceğinin tam resmi fiber optik kablo türleri sayfasındadır.
Konnektörler ve yüzey işlemi
Çok modlu patch kablolar neredeyse her zaman LC konnektörler (1.25 mm ferrule) kullanır; SFP ve SFP+ modüllerinin kabul ettiği de budur. SC (2.5 mm ferrule, it-çek) ve ST (2.5 mm, çevirmeli süngü) eski kurulumlarda görülür. MPO/MTP, 40G ve 100G paralel bağlantılar için kullanılır.
Yüzey işlemi önemlidir: UPC konnektörlerin gövdesi mavidir, APC’nin gövdesi yeşildir ve uç yüzü 8 derece açılıdır. Bir APC konnektörü asla UPC ile eşleştirmeyin — yüzeyler birbirine değmez ve bağlantı ya çalışmaz ya da konnektörler hasar görür. Çok modlu normalde UPC’dir.
Mevcut OM1 ve OM2 hâlâ ne taşıyabilir
OM1 ve OM2 ölü değildir, ancak sınırlıdır. 1G’de sırasıyla 275 m ve 550 m giderler; bu çoğu bina içi hattı kapsar. 10G’de OM1 yalnızca 33 m’ye, OM2 ise 82 m’ye ulaşır — bir raf içindeki veya bitişik dolaplar arasındaki kısa bir bağlantı için uygundur, katlar arası bir hat için değil. Her iki sınıf da 40G veya 100G için belirtilmemiştir.
Duvarlarınızda OM1 veya OM2 varsa ve 10G’ye ihtiyacınız varsa, çalışacağını varsaymadan önce gerçek hattı ölçün. Sınıfın sınırının altındaysa, 10GBASE-SR modülleri onu çalıştıracaktır. Daha uzunsa, seçenekler yeni OM4 çekmek veya bağlantı için bakır ya da aktif optik bir alternatif kullanmaktır. Bu portlara takılan modüller ve doğrudan bağlantı kabloları SFP ve SFP+ modülleri, DAC ve AOC kabloları sayfasında ele alınmıştır.
Neler ters gider
Tek bir bağlantıda uyumsuz sınıflar. Bir patch kablo ile OM1’i OM3’e bağlamak elektriksel olarak çalışır, ancak bağlantı yoldaki en kötü sınıfa göre performans gösterir. Duvarda OM3, bir ucunda OM1 olan bir 10G hattı, bir OM1 bağlantısıdır.
APC’nin UPC ile eşleştirilmesi. Açılı yüzey ile düz yüzey birbirine değmez. Bağlantı ya tamamen çalışmaz ya da konnektörler hasar görür. Eşleştirmeden önce gövde rengini kontrol edin.
Kirli veya çizik uç yüzler. 50 µm çekirdek üzerindeki tek bir toz zerresi, ışığın büyük bir kısmını engeller. Her konnektörü eşleştirmeden önce inceleyin ve temizleyin; bu, kötü test eden bir bağlantının en yaygın nedenidir.
Sıkı bükülmeler. Fiberin minimum bükülme yarıçapı vardır ve bir kırılma kayıp veya kopmaya neden olur. Yumuşak kıvrımlarla yönlendirin ve alanın dar olduğu yerlerde bükülmeye dayanıklı kablo kullanın.
OM5’in 10G’ye yardımcı olduğunu varsaymak. Etmez. OM5, 10GBASE-SR’de OM4 ile aynı 400 m’ye ulaşır. Geniş bant penceresi yalnızca kısa dalga boyu çoklaması için önemlidir.
Alıcı-vericiyi unutmak. Fiber sınıfı mesafeyi belirler, ancak modül hıza ve fibere uygun olmalıdır. Bir 10GBASE-SR modülü çok modlu bekler; bir 10GBASE-LR modülü tek modlu bekler ve çok modlu üzerinde çalışmaz. Anahtar üreticileri ayrıca yalnızca kendi ekipmanları için kodlanmış modülleri kabul edebilir.
OM3 ile OM4 arasında seçim
OM3 vs OM4 sorusu mesafe ve paya dayanır. OM3, 10G’yi 300 m’ye (984 ft) taşır; OM4 400 m’ye (1312 ft) çıkar ve 40G menzilini 100 m’den 150 m’ye ikiye katlar. En uzun hattınız rahatça 300 m’nin altındaysa ve 40G veya 100G planlamıyorsanız, OM3 yeterlidir. Sınıra yakınsanız veya gelecekte 40G ya da 100G’ye yükseltme için pay istiyorsanız, OM4 daha güvenli seçimdir ve fiyat farkı yeni kablo çekme maliyetine göre küçüktür.
OM4 vs OM5 için cevap daha basittir: kısa dalga boyu çoklaması kurmuyorsanız, OM4 standart Ethernet hızlarında OM5’in yaptığı her şeyi yapar. OM5 genel bir yükseltme değil, özel bir sınıftır.
Tek modlu üzerine bir not
Tek modlu fiber 9 µm çekirdeğe sahiptir ve 10GBASE-LR’yi 10 km’ye (yaklaşık 6 mil) ve 10GBASE-ER’yi 40 km’ye taşır. Çok modluyu sınırlayan modal dispersiyona karşı bağışıktır, bu yüzden alıcı-vericinin desteklediği her hıza ölçeklenir. Birkaç yüz metrenin ötesindeki hatlar veya binalar arası bağlantılar için doğru seçimdir. Çok modlu, bina veya veri salonu içindeki kısa hatlarda maliyet açısından kazanır.
Sık sorulan sorular
OM3 ile OM4 arasındaki fark nedir?
Her ikisi de 50 µm çekirdek ve su yeşili kılıf kullanır. OM4 daha yüksek modal bant genişliğine sahiptir, bu nedenle 10GBASE-SR 300 m (984 ft) yerine 400 m (1312 ft) ve 40GBASE-SR4 100 m yerine 150 m'ye ulaşır. OM4 yeni kurulumlar için daha iyi bir seçimdir.
OM1 veya OM2 fiber üzerinden 10G çalıştırabilir miyim?
Evet, ancak yalnızca kısa mesafelerde. 10GBASE-SR, OM1'de 33 m'ye ve OM2'de 82 m'ye ulaşır. Her iki sınıf da 40G veya 100G için belirtilmemiştir. Çalışacağını varsaymadan önce hattı ölçün.
OM5, OM4'ten daha mı iyi?
Standart Ethernet hızları için hayır. OM5, 10GBASE-SR'de OM4 ile aynı 400 m'ye ulaşır. Avantajı, çoğu bağlantının kullanmadığı kısa dalga boyu çoklaması için daha geniş bir dalga boyu penceresidir (850–953 nm).
Sınıfları nasıl ayırt ederim?
Kılıf rengi ve baskıdan. OM1 ve OM2 turuncu, OM3 ve OM4 su yeşili (OM4 bazen mor) ve OM5 açık yeşildir. Sınıf genellikle kılıfın üzerine basılmıştır.
Çok modlu bağlantılarda hangi konnektör kullanılır?
SFP ve SFP+ modüllerinde genellikle LC konnektör kullanılır. Eski kurulumlarda SC veya ST olabilir. 40G ve 100G paralel bağlantılar, 12 veya 24 fiberli MPO/MTP konnektörler kullanır.
Sonraki oku
Fiber Konnektör Tipleri: LC, SC, ST, MPO, UPC vs APC
LC, SC, ST ve MPO fiber konnektörleri karşılaştırın; UPC ve APC polisajın neden asla eşleştirilmemesi gerektiğini öğrenin. Temizleme ve seçim önerileri içerir.
Fiber Optik Kablo Türleri: Tek Mod ve Çok Mod
Tek mod ve çok mod fiber karşılaştırması: OS2, OM1'den OM5'e, kılıf renkleri, 1G, 10G, 40G ve 100G'de menzil ve bina veya kampüs için nasıl seçim yapılacağı.
Fiber ve Bakır Ethernet: Fiber Ne Zaman Mantıklı
Fiber ve bakır Ethernet karşılaştırması: mesafe, parazit, binalar arası yıldırım, hız payı ve Cat6 ile Cat6a'ya karşı kullanım farkları.