Ethernet Kablo Kategorileri: Cat5e'den Cat8'e
Ethernet kablo kategorileri karşılaştırması: Cat5e, Cat6, Cat6a, Cat7 ve Cat8 frekans, hız ve mesafe değerleri ile ev, ofis ve 10 Gbps için hangisini almalısınız.
Ethernet kablo kategorileri, nominal bir frekans ve bir dizi elektriksel sınırla tanımlanır ve bu sınırlar bir kablonun hangi hızı ne kadar mesafeye taşıyabileceğini belirler. Cat5e 100 MHz’e kadar sertifikalıdır ve 100 m’ye (328 ft) kadar 1 Gbps taşır. Cat6 250 MHz’e kadar sertifikalıdır ve 55 m’ye (180 ft) kadar 10 Gbps taşır. Cat6a 500 MHz’e kadar sertifikalıdır ve tam 100 m’ye kadar 10 Gbps taşır. Cat7 ve Cat7A, TIA kategorileri değil ISO/IEC sınıflarıdır ve Cat8, 30 m’ye (98 ft) kadar bir kanal için 2000 MHz’e kadar sertifikalı bir veri merkezi kablosudur. Kılıf üzerindeki etiket, kategoriden, konnektörden ve kurulumdan daha az önemlidir.
Tüm kategoriler yan yana
| Kategori | Nominal frekans | Hız ve erişim | Notlar |
|---|---|---|---|
| Cat3 | 16 MHz | 10BASE-T (10 Mbps) | Ses ve eski veri; kullanımdan kalkmış |
| Cat5 | 100 MHz | 100BASE-TX (100 Mbps) | Yerini Cat5e’ye bıraktı |
| Cat5e | 100 MHz | 100 m’ye (328 ft) kadar 1 Gbps; IEEE 802.3bz altında 100 m’ye kadar 2,5 Gbps | Yaygın temel |
| Cat6 | 250 MHz | 100 m’ye kadar 1 Gbps; 55 m’ye (180 ft) kadar 10 Gbps, demet halinde 37 m’ye (121 ft) kadar düşer | Yabancı karışma (alien crosstalk) 10GBASE-T’yi kısaltır |
| Cat6a | 500 MHz | 100 m’ye (328 ft) kadar 10 Gbps | 10GBASE-T için güvenli seçim |
| Cat7 | 600 MHz | ISO/IEC Class F; S/FTP, her çift ayrı ayrı ekranlı | TIA kategorisi değil; konnektörleri GG45 ve TERA’dır |
| Cat7A | 1000 MHz | ISO/IEC Class FA | Yalnızca ISO |
| Cat8 | 2000 MHz | İki konnektörle 30 m’ye (98 ft) kadar 25GBASE-T ve 40GBASE-T | TIA-568.2-D; anahtar-sunucu bağlantıları |
5GBASE-T (5 Gbps), Cat6 üzerinden 100 m’ye kadar belirtilmiştir ve birçok Cat5e kurulumunda çalışır. 100 m kanal, eşleşen kategoride 10 Mbps’den 10 Gbps’ye kadar her hız için aynıdır: duvarda 90 m’ye (295 ft) kadar kalıcı bağlantı artı 10 m’ye (33 ft) kadar patch ve ekipman kablosu. Bu sınır, kutunun üzerindeki pazarlama değil, sinyal kaybı ve zamanlama ile belirlenir.
Ev, ofis ve 10 Gbps bağlantı için hangi kategori
Bir ev için Cat5e veya Cat6, 1 Gbps ve 2.5GBASE-T için yeterlidir. Cat6 biraz daha pahalıdır ve daha kısa mesafelerde 10GBASE-T için pay bırakır; bu da bir masaya veya medya kabinine tek bir uzun hat için uygundur. Bir ofis için, 10GBASE-T’nin tam 100 m’de gerekebileceği her yerde Cat6a pratik seçimdir, çünkü Cat6 yalnızca 55 m’de (180 ft) 10 Gbps’e ulaşır ve birçok kablo demet halinde çalıştığında daha da az. Tam kanal uzunluğunda tutması gereken bir 10 Gbps bağlantı için kurulacak kategori Cat6a’dır. Cat8, bir ofiste duvar kablolaması için değil, veri merkezleri içindeki anahtar-sunucu bağlantıları için tasarlanmıştır.
Çoğu kişinin değerlendirdiği üç kategorinin karşılaştırması Cat5e vs Cat6 vs Cat6a: hangisini almalı sayfasındadır.
İletkenler ve patch kablolar
Duvardaki yatay kablo, prizlere ve panellere çakılan som bakırdır. Bükülen patch kabloları ise çok telli bakırdır. Cat5e genellikle 24 AWG, Cat6 23 veya 24 AWG, Cat6a 23 AWG, patch kabloları 24 ila 26 AWG ve ince patch kabloları 28 AWG’dir; TIA-568.2-D patch kabloları için buna izin verir. Bakır kaplı alüminyum TIA kategori standartlarını karşılamaz: daha yüksek direnç, büküldüğünde kırılgan, PoE altında daha fazla ısı. İki yapı arasındaki fark som mu çok telli mi Ethernet kablosu sayfasında açıklanmıştır.
100 m kuralı
Her kategori aynı kanal uzunluğunu korur ve nedenleri 10 Mbps’de de 10 Gbps’de de aynıdır. Tam ayrıntılar maksimum Ethernet kablo uzunluğu: 100 metre kuralı sayfasındadır.
Cat7 etiketi neden yanıltıcıdır
Cat7, her çiftin ayrı ayrı ekranlandığı (S/FTP) 600 MHz’e kadar sertifikalı bir ISO/IEC Class F kablosudur. Bir TIA kategorisi değildir ve standardın kendi konnektörleri GG45 ve TERA’dır. RJ45 fişli “Cat7” olarak satılan bir patch kablosu standart bir Cat7 kanalı değildir; RJ45 bağlantısının izin verdiği kadar performans gösterir, bu da bir Cat6a kablosunun karşıladığı sınırla aynıdır. Ekran yalnızca tüm sistem ekranlı olduğunda yardımcı olur: ekranlı prizler, fişler ve patch panelleri, ekipman üzerinden topraklanmış. Kopuk veya topraklanmamış bir ekran fayda sağlamaz ve gürültü toplayabilir. Cat7A, Class FA, 1000 MHz’e kadar sertifikalıdır ve yine yalnızca ISO’dur. Cat8, TIA-568.2-D, 2000 MHz’e kadar sertifikalı bir TIA kategorisidir ve iki konnektörle 30 m’ye (98 ft) kadar bir kanalda 25GBASE-T ve 40GBASE-T taşır. Cat8.1 RJ45 kullanır; Cat8.2 RJ45 olmayan konnektörler kullanır. Tam resim Cat7 ve Cat8 kablolar: nedirler ve kimin ihtiyacı var sayfasındadır.
Kablolama, ekranlama ve kablonun gittiği yer
T568A pin sırası 1 beyaz/yeşil, 2 yeşil, 3 beyaz/turuncu, 4 mavi, 5 beyaz/mavi, 6 turuncu, 7 beyaz/kahverengi, 8 kahverengidir. T568B ise 1 beyaz/turuncu, 2 turuncu, 3 beyaz/yeşil, 4 mavi, 5 beyaz/mavi, 6 yeşil, 7 beyaz/kahverengi, 8 kahverengidir. İkisi yalnızca turuncu ve yeşil çiftlerin yer değiştirmesiyle farklıdır ve her ikisi de aynı şekilde çalışır. Bir binadaki her kablonun her iki ucunda tek bir şema kullanın. TIA-568, T568A’yı tercih edilen şema olarak adlandırır ve ABD federal hükümet işlerinde zorunludur; T568B ise ABD ticari kurulumlarında yaygın olarak kullanılır. 10BASE-T ve 100BASE-TX, 1, 2, 3 ve 6 numaralı pinleri kullanır; 1000BASE-T ve daha hızlıları dört çiftin tamamını kullanır.
Bir crossover kablo, bir ucu T568A ve diğer ucu T568B’dir. Auto-MDI-X çiftleri elektronik olarak algılar ve değiştirir ve neredeyse her Gigabit ve daha hızlı portta bulunur, bu nedenle crossover kablolara nadiren ihtiyaç duyulur. Bir rollover (konsol) kablosu, sekiz pimin tümünü uçtan uca ters çevirir ve RJ45-DB9 adaptörlü Cisco tarzı konsol portları için uygundur; birçok yeni cihazda bunun yerine USB konsol portu bulunur. Ethernet’teki “RJ45”, aslında sekiz pozisyon ve sekiz kontaklı bir 8P8C modüler konnektördür.
ISO ekranlama adlandırması U/UTP’den (ekransız) F/UTP (tüm çiftlerin etrafında folyo) ve U/FTP (her çiftin etrafında folyo) üzerinden S/FTP’ye (genel örgü artı her çiftte folyo) kadar uzanır. NEC kapsamındaki ABD yangın sınıflandırmaları, plenum hava dolaşım alanları için CMP, katlar arası yükseltici hatlar için CMR, genel amaçlı için CM veya CMG ve sınırlı konut kullanımı için CMX’tir. Daha yüksek bir sınıflandırma, daha düşük olanın yerini alabilir. ABD’de kablo yangın performansı, Eca, Dca, Cca ve B2ca gibi Euroclass’lar ile Yapı Ürünleri Yönetmeliği kapsamında sınıflandırılır ve LSZH kılıflar yaygındır. Dış mekan kablosu UV dayanımlı bir kılıf gerektirir; doğrudan gömme kablosu jel dolgulu veya su geçirmezdir. İç mekan kablosu ikisi için de uygun değildir. Her kablonun her iki ucunu ANSI/TIA-606’ya göre etiketleyin.
Neler yanlış gider
- Sonlandırmada çok fazla açma. TIA-568, Cat5e ve üzeri için çift başına en fazla 13 mm (0,5 in) açmaya izin verir. Bundan fazlası karışmayı artırır ve bir sertifikasyon testini geçemeyebilir.
- Ayrık çiftler. İki çift arasında yer değiştiren bir tel, basit bir süreklilik kontrolünden geçer ve yine de hızda başarısız olur. Bunu yalnızca karışmayı ölçen bir test cihazı bulur.
- Bakır kaplı alüminyum. CCA, TIA kategori standartlarını karşılamaz ve asla PoE taşımamalıdır.
- İletken için yanlış fiş. Som ve çok telli iletkenler için fişler farklı kontaklar kullanır; ekranlı kablo ekranlı fiş gerektirir. TIA, fabrikada yapılmış patch kabloları önerir.
- Bükülme yarıçapı ve çekme gerilimi. 4 çiftli UTP için kurulu bükülme yarıçapı, kablonun dış çapının en az 4 katıdır ve maksimum çekme gerilimi 25 lbf (110 N)‘dir.
- Şebeke hattına çok yakın çalıştırma. NEC, bir bariyer ayırmadıkça iletişim kablosu ile şebeke güç iletkenleri arasında en az 50 mm (2 in) mesafe ister ve güç kabloları dik açıyla geçmelidir. Şebeke kablolarının yanındaki duvar içi işler lisanslı bir elektrikçinin işidir.
- PoE ısısı. 802.3af portta 15,4 W ve cihazda 12,95 W sağlar; 802.3at 30 W ve 25,5 W sağlar; 802.3bt Type 3 60 W ve 51 W, Type 4 90 W ve 71,3 W sağlar. Daha yüksek güç, demet halindeki kabloyu ısıtır ve 23 AWG Cat6 veya Cat6a bakır, daha ince kablodan daha serin çalışır. PoE, 100 m sınırını korur.
- Bir kablo etiketinin bir bağlantıyı kanıtladığını varsaymak. Bir sertifikasyon test cihazı, bağlantıyı TIA kategori sınırlarına göre ölçer - ekleme kaybı, NEXT ve geri dönüş kaybı - ve bir bağlantının Cat6 veya Cat6a’yı karşıladığını göstermenin tek yolu budur. Bir süreklilik test cihazı yalnızca kopuklukları, kısa devreleri, çapraz telleri ve ters çiftleri bulur.
Pratikte seçim
Kategoriyi hıza ve mesafeye göre eşleştirin, ardından konnektörü ve kurulumu kanalın bir parçası olarak görün. 1 Gbps ve 2.5GBASE-T için 100 m’ye kadar Cat5e veya Cat6 yeterlidir. Tam 100 m’de 10GBASE-T için Cat6a kurun. Kısa bir 10GBASE-T hattı için 55 m veya daha az Cat6 yeterli olacaktır, ancak birçok kablo demet halinde olduğunda daha da az. Cat7 ve Cat8’i standartlarının gerçekten tanımladığı durumlara bırakın ve ekranlı bir kablonun yalnızca kanalın her parçası ekranlı ve topraklanmış olduğunda ekranlı bir sistem olarak performans göstereceğini unutmayın.
Sık sorulan sorular
10 Gbps için hangi Ethernet kablosuna ihtiyacım var?
Cat6a, 10GBASE-T'yi tam 100 m (328 ft) kanalda taşır. Cat6, 10 Gbps'yi 55 m'ye (180 ft) kadar ve birçok kablonun demet halinde çalıştığı yerlerde 37 m'ye (121 ft) kadar taşır, bu nedenle yalnızca kısa mesafeler için uygundur. Tam kanal uzunluğunda tutması gereken bir 10 Gbps bağlantı için Cat6a kurun.
Cat7, Cat6a'dan daha mı iyi?
Cat7, her çiftin ayrı ayrı ekranlandığı 600 MHz'e kadar sertifikalı bir ISO/IEC Class F kablosudur ve bir TIA kategorisi değildir. Standart konnektörleri GG45 ve TERA'dır, bu nedenle RJ45 fişli bir "Cat7" patch kablosu standart bir Cat7 kanalı değildir ve RJ45 bağlantısının izin verdiği kadar performans gösterir. Cat6a, 500 MHz'e kadar sertifikalı bir TIA kategorisidir ve 100 m'ye kadar 10 Gbps taşır.
Bir Ethernet kablosunun maksimum uzunluğu nedir?
Kanal toplamda 100 m (328 ft)'dir: duvarda 90 m'ye (295 ft) kadar kalıcı bağlantı artı 10 m'ye (33 ft) kadar patch ve ekipman kablosu. Bu sınır, eşleşen kategoride 10 Mbps'den 10 Gbps'ye kadar her hız için geçerlidir ve sinyal kaybı ve zamanlama ile belirlenir.
2.5G veya 5G Ethernet için Cat5e kullanabilir miyim?
Cat5e, IEEE 802.3bz altında 2.5GBASE-T (2,5 Gbps)'yi 100 m'ye kadar taşır. 5GBASE-T (5 Gbps), Cat6 üzerinden 100 m'ye kadar belirtilmiştir ve birçok Cat5e kurulumunda çalışır, ancak Cat6 sertifikalı seçimdir.
Cat8 evde veya ofiste çalışır mı?
Cat8, 2000 MHz'e kadar sertifikalıdır ve iki konnektörle 30 m'ye (98 ft) kadar bir kanalda 25GBASE-T ve 40GBASE-T taşır. Bir evde veya ofiste duvar kablolaması için değil, veri merkezleri içindeki anahtar-sunucu bağlantıları için tasarlanmıştır.
Sonraki oku
Cat7 ve Cat8 Kablolar: Nedir ve Kimin İhtiyacı Var?
Cat7 yalnızca ISO standardında, GG45 veya TERA konnektörlü; Cat8 ise 30 m veri merkezi kablosu. Her standardın ne dediğini ve ev/ofis için ne alacağınızı öğrenin.
Crossover ve Düz Ethernet Kabloları
Crossover mı düz mü? T568A ve T568B pinout'ları bunu nasıl belirler ve Auto-MDI-X crossover'ı neden nadir hale getirdi?
Maksimum Ethernet Kablo Uzunluğu: 100 m Kuralı
Ethernet neden 100 m (328 ft) ile sınırlıdır, sınır duvar kablosu ve patch kordonlar arasında nasıl bölünür ve aşma yolları: switch'ler, fiber, extender'lar.